ظرفیت‌های آزمایشگاهی؛ خدمات تحقیقاتی/ گنجی‌پور در گفتگوی تفصیلی با آنا عنوان کرد؛ بیماری‌سنجی نهالستان‌ها | خراسان شمالی به قطب تولید نهال‌ تبدیل می‌شود؟/ هزار و ۳۰۰ وسیله آزمایشگاهی در خدمت پژوهش و صنعت PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه 27 بهمن 1399 ساعت 08:47

بیماری‌سنجی نهالستان‌ها | خراسان شمالی به قطب تولید نهال‌ تبدیل می‌شود؟/ هزار و ۳۰۰ وسیله آزمایشگاهی در خدمت پژوهش و صنعت

رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان‌ شمالی گفت: تست بیماری‌سنجی نهالستان‌های دانشگاه با همكاری مدیریت حفظ نباتات می‌تواند این استان را به قطب تولید نهال‌های مثمر و غیرمثمر كشور تبدیل کند.

دانشگاه آزاد اسلامی با حدود ۱۱ هزار باب آزمایشگاه و کارگاه و بیش از ۱۴۷ هزار تجهیزات تخصصی، ۱۲ پژوهشکده و ۲۰۰ مرکز تحقیقاتی در خدمت جامعه دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی کشور بوده و مجموعه‌ای در قالب سامانه‌های ساها، ساتا و آزمایشگاه همکار استاندارد آماده هرنوع خدمت آزمایشگاهی به دانشگاهیان و صنعتگران سراسر ایران است

در ادامه معرفی ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور و در شماره ۵۷ در گفتگو با مهدی گنجی‌پور رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و خدمات تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی و واحد بجنورد به تشریح ظرفیت‌ها و کاربردهای آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های این دانشگاه برای کمک به دانشجویان، محققان، پژوهشگران و صنعتگران کشور پرداخته‌ایم.

دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی پیرو عمل به منویات مقام معظم رهبری در عرصه كار و فناوری و سیاست‌گذاری‌های كلان پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی سازمان مرکزی دانشگاه، ارائه توانمندی‌ها و دستاوردهای خود را در حوزه آزمایشگاه‌ها و كارگاه‌ها در دستور كار قرار داده است.

این دانشگاه با ۵۱ باب آزمایشگاه و ۳۴ باب كارگاه با بهر‌ه‌گیری از توانایی بالغ بر بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ دستگاه آزمایشگاهی و كارگاهی در فضایی به وسعت ۳ هزار و ۳۵۰ مترمربع زیرنظر كارشناسانی متعهد، متدین و مجرب در حال فعالیت است.

 

خبرنگار آنا برای آگاهی بیشتر از جزئیات ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی و بجنورد گفتگویی را با مهدی گنجی‌پور رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و خدمات تحقیقاتی این دانشگاه ترتیب داده است که در پی می‌آید:

آنا: ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گنجی‌پور: خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی از سه واحد بجنورد، شیروان و اسفراین و یک مركز جاجرم تشكیل شده كه اکنون ۵۱ باب آزمایشگاه و ۳۴ باب كارگاه با بهر‌ه‌گیری از توان بالغ بربیش از یک‌هزار و ۳۰۰ دستگاه آزمایشگاهی و كارگاهی در فضایی به وسعت ۳ هزار و ۳۵۰ مترمربع زیرنظر كارشناسان متعهد، متدین و مجرب در حال سرویس‌دهی به دانشجویان، اعضای هیئت علمی واحد بجنورد و شركت‌های دانش‌بنیان زیرمجموعه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی و اعضای هیئت علمی از دانشگاه‌های آزاد، دولتی و غیرانتفاعی سراسر كشور است.

آنا: چه دستگاه‌ها و تجهیزات شاخص آزمایشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی دارید که حتی می‌تواند برند محسوب شود؟

گنجی‌پور: توانمندی‌های آزمایشگاه‌ها و كارگاه‌ها نه تنها در دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی، بلكه ظرفیت بالقوه‌ای در سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است که به لحاظ دستگاه‌های آزمایشگاهی و كارگاهی مشغول خد‌مت‌رسانی به جامعه علمی و صنعت كشور هستند و اگر نگوییم بی‌نظیر می‌توان گفت که جزء كم‌نظیر‌ترین آنها به شمار می‌آیند.

تشریح عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات شاخص آزمایشگاهی

در استان خراسان شمالی از شاخص‌ترین این دستگاه‌ها می‌توان دستگاه‌های جذب اتمی، HPLC ،GC و اسپكتروفتومتر دوبُعدی در علوم پایه و دستگاه‌های آزمایشگاه‌های كشاورزی خراسان شمالی مانند كابینت كشت گیاه ، ترموسایكر، ژل داكیومنت و انواع الكتروفورز افقی و عمودی و میكروسانتریفوز یخچالدار را نام برد.

آنا:‌ کاربرد این دستگاه‌ها برای چه گروه‌های تحصیلی و پژوهشی است؟

گنجی‌پور: دستگاه‌هایی مانند جذب اتمی، HPLC و GC با دامنه وسیع كاربردی در گروه‌های مختلفی از پزشكی، دامپزشكی و داروسازی گرفته  تا صنایع غذایی، كشاورزی، علوم پایه (شیمی و فیزیک و ...)، صنایع مختلف،‌ معادن و ... كاربرد دارند و دستگاه‌های دیگری مانند ترموسایكر و ژل داكیومنت نیز در علوم كشاورزی و علوم پایه مانند جانورشناسی و ژنتیک، پزشكی و دامپزشكی و سایر علوم مرتبط كارآیی  و كاربرد دارند.

آنا:  آیا آزمایشگاه‌های واحد متبوع شما به آزمایشگاه همکار استاندارد تبدیل شده است؟

گنجی‌پور: اکنون با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای كه در آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی وجود داشته و چشم‌انداز مسئله‌محور با نگاه رفع معضلات در راستای كمک به صنایع مادر، امكان‌سنجی‌ها، مشاوره‌ها، شناخت بازار هدف و نیازها در واحدهای بجنورد و شیروان درباره آزمایشگاه‌های همكار استاندارد احصا، بررسی‌های كارشناسی انجام و برنامه‌ریزی برای تحقق آن در دست اقدام بوده و گام‌های اولیه نیز برداشته شده است.

آنا: تاکنون چه اقداماتی برای گسترش دانش آزمایشگاهی و علمی دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان خراسان شمالی داشته‌اید؟

گنجی‌پور: اداره خدمات آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی گسترش دانش آزمایشگاهی را در واحدهای دانشگاهی خود در دو زمینه دستگاهی و كاربری پیگیری و برنامه‌ریزی کرده است.

از ابتدای آغاز كار مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی با همراهی و برنامه‌ریزی‌های مدبرانه شبكه آزمایشگاهی سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی، بخشنامه طرح تعاون تجهیزات و مواد شیمیایی مطرح و موجب شد در خراسان شمالی پایگاه‌های اطلاعاتی خود را درباره دستگاه‌ها و مواد شیمیایی موجود تهیه و تدوین کنیم.

با علم به اینکه این دیتا بیس‌ها (مجموعه‌ای از اطلاعات با ساختار منظم) می‌توانند به لحاظ آماری به ما كمک كنند، مقرر شد در صورتی كه این دستگاه‌ها مشغول به كار نیستند با همكاری و همراهی واحدهای متبوع برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پویایی هرچه بیشتر آنها انجام داده و مقدمات بهره‌وری آنها را (دستگاه‌ها و مواد شیمیایی) مانند ایجاد بسترهای لازم برای ارتقای دانش مدیریت iso۱۷۰۲۵ و عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های معاونت علمی ریاست جمهوری فراهم کنیم.

از فعالیت در زمینه سامانه‌های ساها و ساتا تا تولید مواد ضدعفونی‌کننده

از سوی دیگر در حال رایزنی هستیم تا اگر آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی نیروهای مجربی ندارند، نیروی انسانی لازم به آن آزمایشگاه در نظر گرفته شود.

مركز خدمات  آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی برای سال مالی جدید تعدادی دوره‌های آموزشی برای ارتقای توان همكاران آزمایشگاهی و كارگاهی استان در نظر گرفته كه تا پایان سال این دوره‌ها را برگزار خواهد کرد.

آنا: با توجه به شعار سال (جهش تولید) در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی چه برنامه‌هایی برای کمک به تحقق شعار سال دارید؟

گنجی‌پور: با نامگذاری سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال جهش تولید مركز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی برنامه‌ریزی‌های لازم را برای جامه عمل پوشاندن به این رهنمود در دستور كار خود قرار داد كه ازجمله آن می‌توان رایزنی با نهادها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی  و عقد قراردادهای برگزاری دوره‌های آموزشی برای بالابردن توان علمی كاركنان به‌منظور افزایش بهره‌وری و افزایش هرچه بیشتر تولید را نام برد.

از سوی دیگر تست بیماری‌سنجی نهالستان‌های دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی با همكاری گروه گیاه‌پزشكی واحد بجنورد و مدیریت حفظ نباتات استان صورت گرفت كه نمونه‌ای موفق از همكاری‌های میان دانشگاه آزاد اسلامی و ارگان‌های دولتی بوده و می‌تواند خراسان شمالی را به قطب تولید نهال‌های مثمر و غیرمثمر در كشور تبدیل کند و موجب رونق تولید، اشتغال و افزایش سطح درآمدی ساكنان این استان شود.

آنا: در زمینه سامانه‌های ساها و ساتا چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟

گنجی‌پور: آزمایشگاه‌ها و كارگاه‌های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی عضو ساها (سامانه آزمایشگاه‌های همكار آزاد» بوده و در حال انجام وظایف تعیین شده خود است. اکنون دانشجویان تحصیلات تكمیلی، اعضای هیئت علمی، محققان و پژوهشگران متقاضی، دانشگاه آزاد اسلامی  و دانشگاه‌های دولتی، غیرانتفاعی، پیام نور و سایر محققان می‌توانند با ثبت نام و انجام مراحل لازم امكان دسترسی و انجام پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی خود را داشته باشند.

درباره ساتا (سامانه آزمایشگاه‌های تحقیقات آزاد) نیز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد دو آزمایشگاه تحقیقاتی كشت‌بافت گیاهی و ژنتیک در اختیار اعضای هیئت علمی قرار دارد و آزمایشگاه‌های همكار محیط‌زیست، كلینیک گیاه‌پزشكی درجه یک و آزمایشگاه خاک‌شناسی به‌عنوان آزمایشگاه‌های همكار و مرجع سازمان‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی، نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی و حفظ نباتات استان هستند و رایزنی‌های اولیه برای همكاری آزمایشگاه‌های بتن و سنگدانه با سازمان نظام مهندسی ساختمان و آزمایشگاه همكار غذا و دارو انجام شده است.

آنا: آیا در دوره مبارزه با کرونا موفق به تولید محصولات بهداشتی و درمانی شده‌اید؟

آزمايشگاه ها و کارگاه های واحد بجنورد

گنجی‌پور: یكی از مسائلی كه موجب اختلال و كندی اجرای برنامه‌های پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی و به تبع آنها مراكز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی  استان‌ها شد، بروز و ظهور ویروس كووید ـ ۱۹ بود.

مركز خدمات آزمایشگاهی و كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی نیز از ابتدای همه‌گیری این ویروس با همراهی و همكاری واحدهای دانشگاهی استان در تولید ماسک (واحد شیروان)، دستكش‌های پلاستكی (با همكاری بسیج دانشجویی واحد بجنورد)، تولید و توزیع مواد ضدعفونی‌كننده دست و سطوح (در واحدهای استان) و نیز با شركت‌های دانش‌بنیان مستقر در واحد بجنورد برای تولید دستگاه‌های اسپری ضدعفونی‌كننده دست و تونل ضدعفونی همكاری‌های لازم را داشته است.

مركز خدمات آزمایشگاهی و كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی با سایر ارگان‌ها مانند سپاه جوادالائمه(ع) استان در راستای ضدعفونی ماسک‌های تولیدی نیز همكاری کرده و با ارسال نامه‌هایی به ارگان‌های دولتی و خصوصی ازجمله سازمان غذا و دارو و ... همكاری خود را برای در اختیار گذاشتن ظرفیت‌های علمی و آزمایشگاهی اعلام کرده است.

آنا: آیا موفق به پیوستن به شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های معاونت علمی ریاست جمهوری شده‌اید؟

گنجی‌پور: تاكنون هیچ‌یک از آزمایشگاه‌های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی عضو شبكه آزمایشگاهی نیستند؛ اما در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد و شیروان برنامه‌ریزی و مكاتبات لازم با شبكه آزمایشگاهی صورت گرفته تا بتوانند از مزایای عضویت در شبكه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری بهره‌مند شوند.

 

 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058