به مناسبت روز دانشجو /يک روز پاییزی با دانشجویان در روستای توريستی «دركش» PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه 10 آذر 1398 ساعت 10:15

 به مناسبت روز دانشجو دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد يك روز  پاييزي خود را  در دل طبيعت زيباي  روستاي توريستي دركش گذراندند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا از بجنورد به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی و اداره فوق‌برنامه تربیت‌بدنی واحد بجنورد به مناسبت روز دانشجو کوه‌پیمایی از روستاي توريستي دركش تا حلقه هاور با حضور  با حضور ۳۰ نفر از دانشجویان دختر واحد برگزار شد.»

اين کوه‌پیمایی یک‌روزه از ساعت 8صبح آغاز شد كه دانشجويان صبحانه و ناهار خود را در دل طبيعت صرف كردند.

 

به گزارش آنا در اردوی یک‌روزه دانشجويي واحد بجنورد عليرضا بهمنش مسئول تربیت‌بدنی، مهدی مودتی مسئول آموزش کوهنوردی و جنگل نوردی استان خراسان شمالی و مدرس رشته تربیت‌بدنی واحد بجنورد علي مرتضوي كارشناس دفتر فرهنگ اسلامي و لادن لنگری مسئول روابط عمومی دانشگاه گروه را همراهي كردند.

روستای درکش در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی شهر آشخانه از توابع شهرستان مانه و سملقان قرار دارد و رودخانه دركش از ميان آن می‌گذرد.

این روستا دارای طبيعتی جنگلی و كوهستانی با چشمه‌سارهای بسيار و تنها جنگل بلوط منطقه شرق كشور با باغ‌های ميوه متنوع و فراوان،انواع گياهان دارويی، حیات‌وحش منحصربه‌فرد، آثار و تپه‌های تاريخی متعدد و محيط زيبا و فرح‌بخش است و همه‌ساله عده زیادی از دوستداران طبيعت از شهرها و روستاهای اطراف به این مکان سفر می‌كنند.

وجود آبشارها و رودخانه‌ها از ديگر جاذبه‌های کم‌نظیر این منطقه محسوب می‌شود و تنها جنگل بلوط شرق كشور در اطراف این روستا قرار دارد.

از توليدات محلي اين روستا می‌توان گردو، بادام، انواع محصولات باغي شامل گيلاس، گلابي و عسل ... را نام برد.

این منطقه زیبا در دامنه‌ رشته‌کوه آلاداغ، مشهور به کوه یامان داغی قرارگرفته و به دلیل قرارگرفته در طول دره، به دره‌کش یا درکش معروف شده است.

رودخانه‌ پرآبِ درکش که در این منطقه در جریان است که از کوه یامان‌داغی سرچشمه می‌گیرد و پس از سیراب کردن زمین‌های کشاورزی درکش و باغات اطراف، به روستاهای پایین‌دست می‌رسد.

درکش دارای مراتع و جنگل‌های انبوه است که یکی از متنوع‌ترین پوشش‌های گیاهی و درختی در خراسان شمالی محسوب می‌شود و در آن می‌توان گونه‌های انبوه گیاهی همچون درختان بلوط را مشاهده کرد.

این جنگل به‌صورت کمربندی به عرض 3 الی5 کیلومتر و طول20 کیلومتر در دامنه‌ شمالی رشته‌کوه آلاداغ در محلی به نام کوه یامان داغی قرار دارد.

منطقه درکش دارای باغ‌های فراوانی همچون گیلاس، هلو و سیب است که شکوفا شدن شکوفه‌های این درختان در فصل بهار زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

رویش گیاهان دارویی در فصل بهار همچون آویشن، کاکوتی و گون موجب می‌شود تا تعداد زیادی از افراد ساکن در این استان برای جمع‌آوری این گیاهان به کوه، تپه، جنگل و مراتع این منطقه سفر کنند.

از گونه‌های جانوری این روستا می‌توان به مرال ( گوزن قرمز )، قوچ ، میش، گرگ، پلنگ، خرس، خوک، عقاب ، شاهین،کرکس و کبک اشاره کرد.

منطقه هاور نيز در فاصله‌ای اندک با جاده آسیایی، از آب و هوایی معتدل، جنگلی و کوهستانی برخوردار است و چشمه‌سارهای فراوانی را در خود جای‌داده است. کوه‌های جنوب این منطقه که بخشی از رشته‌کوه آلاداغ به شمار می‌رود، پوشیده از انواع درختان جنگلی است که مناظری زیبا و محیطی دل‌چسب را پیش روی گردشگران و کوهنوردان می‌گذارد.

 

آخرین به روز رسانی در دوشنبه 11 آذر 1398 ساعت 04:24
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058