رئيس سازمان بسيج اساتيد كشور: مشاغل سنتي كشاورزي رو به نابودي است PDF چاپ نامه الکترونیک
سه شنبه 11 تیر 1398 ساعت 06:25

رئيس سازمان بسيج اساتيد كشور گفت: مشاغل سنتي كشاورزي رو به نابودي است و جاي محصولات تبديلي و چرخه صنايع تكميلي خالي است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا از بجنورد دكتر مجتبي زارعي در نشست هم‌اندیشی استادان و مسئولان حوزه كشاورزي استان خراسان شمالي اظهار كرد: بعد از گذشت 40 سال متأسفانه نظام آمايش آموزشي نداريم و نظام دانايي ما به نظام توانايي تبديل نشده است و از حيث دانش بشري در بعضي از حوزه‌ها از جوامع غربي عقب‌تر هستيم.

رئيس سازمان بسيج اساتيد كشور خاطرنشان كرد: بين آموزش و حوزه عمل حلقه مفقوده‌ای وجود دارد به‌عنوان‌مثال در استاني كه بايد با توجه به ظرفیت‌های موجود آن منطقه سرفصل‌های درسی‌اش مشخص باشد اما متأسفانه سرفصل دروس آن غیر مرتبط و چيزي ديگر تعریف‌شده است.

 

وي افزود: مشاغل سنتي كشاورزي متأسفانه رو به نابودي است و فرزند كشاورز ديگر رغبتي نمی‌کند شغل پدري خود را ادامه دهد و جاي محصولات تبديلي و چرخه صنايع تكميلي و تبديلي خالي است.

زارعي بيان كرد: بسيج كنار مردم و دولت است و عرصه‌هایی را كه ارزش‌افزوده دارند را بايد شناسايي كند.

رئيس سازمان بسيج اساتيد كشور گفت: ما بايد بتوانيم مسير توانمندسازي انديشكده ها را مهيا كنيم و از آن به‌عنوان مدرسه عالي حكمراني و سیاست‌گذاری ياد كنيم.

زارعي اظهار كرد: ما در انديشكده ها قرار نيست پژوهش كنيم زيرا پژوهش‌ها درگذشته انجام‌شده فقط بايد از روش‌های فراتحليل استفاده كنيم و كارهايي كه درگذشته انجام‌شده را مورد ارزيابي قرار دهيم.

وي با اشاره به مشكلات موجود بخش كشاورزي استان خراسان شمالي اظهار كرد: يكي از مشكلات کشاورزي اين استان اين است كه محصولات بخش كشاورزي تجاری‌سازی نمی‌شود و ارزش‌افزوده‌ای ايجاد نمی‌کند و با كشورهاي هم‌جوار خود ارتباطي نمی‌گیرد مشكلات اين استان مربوط به همين منطقه است پس بنابراين بايد به فكر راه‌حلی مناسب براي رفع مشكل باشيم.

دكتر رجبعلي وثوقي مطلق سرپرست واحد بجنورد و دانشگاه آزاد اسلامي خراسان  شمالي گفت: تأسیس انديشكده ها يكي از برنامه‌های اصلي و اساسي بسيج اساتيد كشور است كه در هر استاني با توجه به فراخور استعدادها و ظرفیت‌های آن استان و همچنين دانشگاه‌ها رسالت‌های خاصي تعریف‌شده است.

وثوقي مطلق اظهار كرد: دانشگاه آزاد اسلامي خراسان شمالي نيز زمينه مناسب براي مديريت بحث كشاورزي و حل مشكلات و مسائل را دارد و در اين زمينه كارگروه تخصصي خوبي پای‌کار هستند و از جهت نيروي انساني متخصص و متعهد شرايط لازم براي انجام فعاليت در انديشكده را دارد.

سرپرست واحد بجنورد افزود: با توجه به تكليفي كه از سوي بسيج اساتيد كشور مبني بر تشكيل انديشكده ها تعریف‌شده اميدواريم در بحث استفاده بهينه از آب، اراضي، تجهيزات و ملزومات كشاورزي و به‌کارگیری نيروهاي متخصص استان بتوانيم فعاليت اين انديشكده را رونق و براي حل مشكلات و معضلات بخش كشاورزي استان گام‌های مؤثری برداريم.

دكتر مجيد رحيمي زاده عضو هیئت‌علمی واحد بجنورد و رئيس انديشكده مديريت و منابع كشاورزي استان خراسان شمالي گفت: هم‌مرز بودن استان خراسان شمالي با كشور تركمنستان می‌تواند بازار مناسبي را براي رونق بخشي كشاورزي اين استان ايجاد كند.

رحيمي زاده اظهار كرد: شرايط اكولوژيكي و جغرافيايي مناسب اين استان اين نويد را می‌دهد كه در آینده‌ای نزديك اين استاند در بحث كشاورزي در جايگاه مناسبي قرار گيرد.

رئيس انديشكده مديريت و منابع كشاورزي استان خراسان شمالي افزود: در دهه اخير از روستاها به شهرها شاهد مهاجرت زيادي بوده‌ایم زيرا روستاييان درآمد پايداري نداشته‌اند بنابراين با كمك به بخش توليد و ثبات درآمد روستاييان می‌توانیم سيل مهاجرت به شهرها را كاهش دهيم.

وي افزود: در انديشكده كشاورزي سعي بر اين است تا از ظرفيت و استعداد تمامي متخصصان حوزه كشاورزي و علاقه‌مندان به توسعه استان كمك بگيريم و كشاورزان خبره را براي نخستين بار در اين انديشكده مشاركت دهيم.

عضو هیئت‌علمی واحد بجنورد بيان كرد: كشاورزان، متخصصان و كارشناسان و مجريان بخش كشاورزي سه رأس مثلث هستند كه اميد است با ارتباط مؤثری كه بين اين سه رأس وجود دارد بتوانيم جهشي مناسب براي توسعه بخش كشاورزي ايجاد كنيم.

در پايان جلسه نيز تفاهم‌نامه همكاري بين انديشكده مديريت و منابع كشاورزي استان خراسان شمالي و جهاد كشاورزي استان خراسان شمالي به امضاء رسيد.

 

 

 

 

آخرین به روز رسانی در سه شنبه 11 تیر 1398 ساعت 06:44
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058