معاون علوم پزشكی دانشگاه آزاد خراسان شمالی/ ۴۰ درصد ایرانی‌ها از بیماری فشار خون خود اطلاعی ندارند PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه 03 تیر 1398 ساعت 06:43

 

معاون علوم پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی گفت: تحقیقات در حوزه پزشکی حاكی از آن است كه ۴۰ درصد از مردم کشور از بیماری فشار خون خود اطلاعی ندارند.

جميله رمضاني در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري آنا اظهار كرد: بيماري فشارخون بالا مهم‌ترین عامل خطر قابل‌کنترل بیماری‌های قلب و عروق است كه علت اصلي ابتلا به فشارخون ناشناخته است.،

سرپرست دانشكده پرستاري و مامايي واحد بجنورد با اشاره به عوامل مؤثر در بروز فشارخون خاطرنشان كرد: از علل شناخته‌شده مؤثر در بروز فشارخون بالا می‌توان به کم‌تحرکی، چاقي، مصرف سيگار، مصرف الكل، رژيم غذايي پرنمک، رژيم غذايي كم پتاسيم، استرس و فشارهای عصبي، افزايش سن، ژنتيك، تاريخچه مثبت خانوادگي پرفشاري خون، بیماری‌های كليوي، بیماری‌های غده فوق كليوي ، اختلالات تيروئيد و ديابت اشاره كرد.

 

رمضاني افزود: با پيشرفت تکنولوژی و تغيير در سبك زندگي ميزان ابتلا به اين بيماري خاموش در جوامع مختلف به‌ویژه ايران رو به گسترش است و بر اساس آمار موجود نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵ سالگی مبتلابه فشارخون بالا می‌شوند و سالانه حدود ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتاً ناشی از فشارخون بالا دچار مرگ‌ومیر زودرس، عوارض جدي و ناتواني می‌شوند.

 

وي گفت: تحقیقات در حوزه پزشکی حاكي از آن است كه ۴۰ درصد از مردم کشور از بیماری فشارخون خود اطلاعی نداشته و حتی نیمی از افرادی که از فشارخون خود مطلع هستند نیز، فشارخون خود را کنترل نکرده و به دنبال درمان نیستند.

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي بجنورد اظهار كرد: میزان ناآگاهی می‌تواند کشور را با بحران مرگ زودرس تعداد زیادی از شهروندان ايراني مواجه کند كه يكي از دلايل تأخیر در درمان بيماري و پيشگيري از عوارض جدي ناشي از آن، بدون علامت بودن اين بيماري در بسياري از موارد است.

معاون علوم پزشكی دانشگاه آزاد خراسان شمالی گفت: نتايج مطالعات باليني نشان می‌دهد كه حتي در موارد افزايش بحراني ميزان فشارخون، برخي از بيماران علامت مشخصي ندارند؛ اما به‌طورکلی بروز سردرد، سرگيجه، خونريزي از بيني، تنگي نفس و اضطراب می‌تواند نشانه افزايش فشارخون باشد. 

رمضاني ضمن تأکید بر اهميت كنترل فشارخون از سن سی‌سالگی خاطرنشان كرد: با توجه به این‌که پيشگيري از ابتلا به اين عارضه و شناسايي و درمان به‌موقع و پيگيري وضعيت بيماران اهميت به سزايي در كنترل اين بيماري خاموش دارد و برنامه‌ریزی در اين زمينه می‌تواند زندگی هزاران نفر را نجات دهد و در هزینه‌های مربوط به‌سلامت صرفه‌جویی کند تأکید می‌شود همه افراد از سن۳0 سالگی فشارخون خود را مرتب کنترل كرده و در صورت داشتن فشارخون بالا در اولین فرصت به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرند.

سرپرست دانشكده پرستاري و مامايي واحد بجنورد افزود: به‌منظور تشخیص به‌موقع و درمان سریع فشارخون بالای شهروندان ، طرح ملی غربالگری فشارخون بالا از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با محوریت دانشگاه علوم پزشکی و همکاری ارگان‌های مختلف ازجمله حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان شمالي در پایگاه‌های متعدد سطح شهر و روستا به‌صورت رایگان در حال اجراست.

رمضاني ضمن اعلام پایگاه‌های غربالگري فشارخون بالا گفت: اين طرح از تاريخ 17 خرداد تا 15 تيرماه سال جاري براي كليه افراد بالاي 30سال، زنان باردار و بيماران كليوي در حال انجام است و دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان شمالي نيز هماهنگ با دانشگاه علوم پزشكي و به‌صورت مشاركتي در بيمارستان تأمین اجتماعي، بيمارستان امام علي(ع)، بيمارستان امام رضا(ع) و مركز بهداشتي و درماني محمدعلی پهلوان بجنورد و به‌صورت مستقل در پايگاه مدرسه سما و پايگاه دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد و واحد شيروان مشغول ارائه خدمات به مراجعان است.

 

آخرین به روز رسانی در دوشنبه 03 تیر 1398 ساعت 07:26
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058