وثوقی‌مطلق در گفتگو با آنا: ارتباط صنعت و دانشگاه جدی گرفته نشده است PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 05:10

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی گفت: ارتباط صنعت و دانشگاه جدی گرفته نشده است، امیدواریم شکاف ایجادشده در ارتباط این دو نهاد از بین برود.

رجبعلی وثوقی مطلق در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، در مورد لیست مشکلات ارائه‌شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و سخنانی که رهبر معظم انقلاب در این مورد خطاب به دانشگاهیان بر آن تأکید کردند، اظهار کرد: متأسفانه ارتباط صنعت و دانشگاه جدی گرفته نشده و امیدوارم بعد از این سخنان و تأکیداتی که معظم‌له داشتند این شکافی که وجود دارد با عزم صنعتگران و دانشگاهیان از بین برود.

 

وی خاطرنشان کرد: عزم هر دو گروه برای این ارتباط ضروری است و اگر یکی از طرفین رغبتی برای همکاری نداشته باشند، نتیجه کار موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

اقبالی از سمت صنعت در خراسان شمالی به دانشگاه دیده نمی‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی گفت: در این استان زیرساخت‌های علمی و ظرفیت دانشگاهی لازم برای کمک به صنعتگران وجود دارد، یعنی اگر در بجنورد صنعت پتروشیمی وجود دارد در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد نیز رشته شیمی تا مقطع کارشناسی ارشد دایر است، یا اگر در اسفراین کارخانه ریخته‌گری فولاد فعال است، رشته‌های متناسب با این صنعت مانند مکانیک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسفراین به دانشجویان آموزش داده می‌شود و حتی دانشجویان این واحد دانشگاهی برای گذراندن دروس عملی به این واحدهای صنعتی مراجعه می‌کنند.

وثوقی مطلق یادآور شد: برای ارتباط صنعت و دانشگاه سه عنصر صنعت، دانشگاه و دولت دخیل است که برای رسیدن به این هدف باید همگرایی بین این سه ضلع شکل بگیرد. در خراسان شمالی دانشگاه ظرفیت لازم برای کمک به صنعتگران را دارد، صنعتگران نیز مشکلاتی دارند منتهی هنوز اقبالی به دانشگاه از سمت آنان دیده نشده است.

برای ارتباط صنعت و دانشگاه سه عنصر صنعت، دانشگاه و دولت دخیل است که برای رسیدن به این هدف باید همگرایی بین این سه ضلع شکل بگیرد

وی افزود: دانشجویان و اعضای هیئت علمی در واحدهای دانشگاه آزاد خراسان شمالی، حضور علمی زیادی در واحدهای صنعتی موجود در این استان دارند؛ هنوز نشست هم‌اندیشی درباره صنعت و دانشگاه نداشته‌ایم، صنعتگران استان هم هنوز لیست درخواست‌ها و مشکلات خود را به ما ارائه نکرده‌اند که امیدوارم بعد از این سخنرانی رهبر معظم انقلاب به‌زودی محقق شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد یادآور شد: اگر قرار باشد توسعه‌ای در کشور رخ بدهد ارتباط صنعت و دانشگاه اجتناب‌ناپذیر است به‌عنوان‌مثال در خبرها دیدم که ایران‌خودرو نمایشگاهی از اقلامی که از خارج وارد می‌کند به نمایش گذاشته و از دانشجویان و فعالان در شرکت‌های دانش‌بنیان  دعوت کرده تا از توانمندی آنان برای تولید این اقلام استفاده کند.

وثوقی مطلق افزود: سایر صنایع در سراسر کشور نیز مانند ایران‌خودرو می‌توانند با برگزاری نمایشگاه خواسته‌ها و کاستی‌هایی را که دارند به نمایش گذاشته و از دانشجویان برای هم‌فکری و هم‌اندیشی دعوت کنند تا در این زمینه همکاری داشته باشند.

 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058