عضو هيات علمي دانشگاه آزاد بجنورد: مدیریت سیلاب‌دشت یکی از رویکردهاي جامع کاهش خسارت سیل PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه 12 خرداد 1398 ساعت 08:43

 

عضو هيات علمي واحد بجنورد گفت: مدیریت سیلاب‌دشت یکی از رویکردهاي جامع کاهش خسارت سیل بوده و با روش‌های مختلف مهار و مدیریت سیلاب ارتباط چندجانبه دارد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا؛ روح‌الله احساني عضو هيات علي گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد در حاشيه كارگاه آموزشي مديريت سيلاب اظهار كرد: ظهور و حضور تمدن‌ها در حاشیه رودخانه‌ها موجب شده تا مدیریت سیلاب‌دشت رودخانه‌ها امري ضروري به‌حساب آید كه استفاده بهینه از سیلاب‌دشت مستلزم اجتناب از خطرات سیلاب در این پهنه‌های ارزشمند است

استاديار گروه عمران واحد بجنورد با اشاره به اهميت مديريت سيلاب خاطرنشان كرد: مدیریت سیلاب‌دشت یکی از رویکردهاي جامع کاهش خسارت سیل بوده و با روش‌های مختلف مهار و مدیریت سیلاب ارتباط چندجانبه دارد؛ سیلاب‌های اخیر در کشور نشان داد که نسبت به سیلاب، آسیب‌پذیر هستیم و در سیلاب اخیر لزوم آموزش مدیریت خطر در سیلاب در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بسيار مورد اهميت است.

 

 

 

وي افزود: ایجاد آگاهی در اذهان عمومی براي درك خطر سیل و تجهیز به‌منظور مدیریت بحران به‌خصوص در حین وقوع سیلاب‌های غیرمنتظره در مناطق تحت حفاظت در جوامعی كه چند نسل متوالی خطر سیل مهم و بزرگی را تجربه نکرده‌اند لازم و ضروري است.

احساني با اشاره به مزاياي آموزش سيل و افزايش آگاهي عمومي افزود: به‌طورکلی آموزش سیل و دادن آگاهی‌های عمومی از دو مزیت برخوردار است: مورد اول جامعه ايست که از خطر سیل مطلع است، به‌احتمال‌زیاد، به کمک‌های فوري کم‌تری نیاز دارد و آموزش، به تلاش‌های اطلاع‌رسانی کمک می‌کند، چراکه مردم آموزش‌دیده، می‌دانند که براي دریافت اطلاعات مربوط به سیلاب، باید به کجا مراجعه کنند تا از مزایاي هشدار و اقدامات لازم بعدازآن مطلع شوند.

عضو هيات علمي عمران واحد بجنورد ضمن برشماري روش‌های مختلف مهار و مديريت سيلاب اظهار كرد: روش‌های مختلفی براي مهار و مدیریت سیلاب وجود دارد كه این روش‌ها را می‌توان در دودسته عمده طبقه‌بندی نمود؛ اولین دسته بر مبناي اثرگذاري روي سیلاب به‌وسیله سازه‌ها است و روش‌های سازه‌ای نامیده می‌شود و مورد ديگر روش‌های غیر سازه‌ای است كه عمدتاً بر روي کاهش یا تحمل خسارت متمرکزاست.

وي گفت: همیشه روش‌های غیرسازه‌ای باید تواما در طراحی‌های سازه‌ای موردتوجه قرار گیرند زیرا استفاده از آن‌ها موجب افزایش در اثربخشی روش‌های سازه‌ای می‌شود.

احساني افزود: احداث سدهای تأخیری، محدودسازی سیلاب با استفاده از گوره و سیل بند، انحراف سیلاب، اصلاح مسیر رودخانه ازجمله روش‌های سازه‌ای کنترل سیلاب است و تعیین حد حریم و بستر رودخانه‌ها، مدیریت کاربری اراضی، مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، گسترش بیمه سیلاب و مدیریت بحران در سیلاب از روش‌های غیر سازه‌ای(نرم) به شمار می‌آید.

عضو هيات علمي واحد بجنورد خاطرنشان كرد: روش بیمه سیلاب یک روش غیرسازه اي کاهش خسارات سیل است که مانند انواع دیگر بیمه در بیشتر کشورهاي پیشرفته دنیا، توسط دولت مرکزي تهیه و معمولاً به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌شود. این روش، ابزار مناسبی است که با ایجاد انگیزه براي سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه، نگرانی زیان‌های ناشی از سیلاب را کاهش می‌دهد و پرداخت‌های سالیانه به بیمه باعث می‌شود که توسعه ساختمان‌سازی غیراقتصادي در مناطق پهنه سیلاب محدود شود.

احساني تصريح كرد: هدف اصلی از بیمه سیلاب، پخش کردن خسارات سیل، در جامعه خسارت‌دیده، به ترتیبی است که همه آن‌هایی که در معرض خطر سیل هستند، در هزینه‌های مدیریت سیل مشارکت داشته باشند و این امر با پخش شدن هزینه‌ها در زمان و در جمعیت خطرپذیر صورت می‌گیرد كه برقراري بیمه سیلاب، مستلزم استقرار یک سامانه عادلانه با حداقل هزینه‌های جانبی و بدون اثرات معکوس و نامربوط است. 

احساني ضمن اشاره به عوامل تشديد سيلاب اخير در شهر آق‌قلا و گميشان افزود: مدیریت نامناسب سیلاب‌دشت، عدم مدیریت صحیح مخازن سدها در بالادست رودخانه گرگان رود، اجرای نامناسب سازه‌های تقاطعی رودخانه در شهر آق‌قلا و از همه مهم‌تر عدم اجرای طرح‌های سازه‌ای کنترل سیلاب از موارد تشدید سیلاب اخیر در شهر آق‌قلا و گمیشان بوده است.

وي گفت: بررسی دوره‌های آماری وقوع سیلاب در آق‌قلا نشان داده که دوره بازگشت سیلاب در آق‌قلا 5 ساله بوده و وقوع سیلاب در مهروموم‌های 1388و 1391 در شهر آق‌قلا می‌توانست زنگ خطری برای سیلاب‌های بزرگ‌تر باشد.

 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه 12 خرداد 1398 ساعت 08:54
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058