اختري عنوان كرد: پيشرفت فرهنگ معماري نيازمند ارائه ایده‌ها است PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه 25 ارديبهشت 1398 ساعت 08:22

عضو هيات علمي واحد بجنورد گفت: پيشرفت فرهنگ معماري نيازمند ارائه ایده‌ها و در حقيقت راه‌حل‌های خلاقانه و نوين توسط معماران است

دكتر محمدرضا اختري در كارگاه آموزشی«از ايده تا فرم» اظهار كرد: پيشرفت فرهنگ معماري نيازمند ارائه ایده‌ها و در حقيقت راه‌حل‌های خلاقانه و نوين توسط معماران است كه به‌کارگیری صحیح و خلاقانه اين ایده‌ها مهم‌ترین بخش معماري محسوب می‌شود.

اختري خاطرنشان كرد: استفاده از ایده‌ها می‌تواند در همه زمینه‌های زندگي روزمره ازجمله ساختمان، صنعت، حمل‌ونقل، پوشاك، تغذيه و ...به کارگرفته شود.

وي افزود: ایده‌ها حاصل دانش، تفكر، آگاهي و دانسته‌های موجود در ذهن افراد و در ارتباط مستقيم با جهان پيرامون آن‌هاست و منابع ایده‌ها همه‌جا در ميان اشياء روزمره زندگي در طبيعت، در علوم مختلف و در تاريخ وجود دارد كه براي توليد ايده به خلاقيت و نوآوري نياز است.

عضو هيات علمي واحد بجنورد با اشاره به تفاوت معنايي خلاقيت و نوآوري اظهار كرد: خلاقيت و نوآوري معنا و مفهوم يكساني ندارد؛ خلاقيت به توليد ایده‌های جديد و ناب گفته می‌شود و نوآوري به كاربرد ایده‌ها اشاره دارد كه اگر ايده را بذر در نظر بگيريم، نوآوري گياهي است كه از كاشت و پرورش بذر ايده حاصل می‌شود و خلاقيت لازمه نوآوري است وقتي ایده‌ای به مرحله اجرا و عمل می‌رسد ديگر خلاقيت نيست بلكه به نوآوري تبدیل‌شده است.

مخترع سقف سبک مرکب گفت: سرعت در تغيير و تحول، ارتباطات گسترده و رقابت شديد سه اصلي هستند كه هم‌زمان به‌گونه‌ای متعامل بر يكديگر تأثیر می‌گذارند و به مديريت كارآمد، ابتكار و خلاقيت وابسته است.

اختري اظهار كرد: طراحي اوليه محصول بر روي كاغذ، تحقيق درباره بازار محصول، توسعه طرح اوليه محصول، تحقيق و توسعه طرح نهايي، طراحي سه‌بعدی محصول، نساخت نمونه اوليه محصول، آزمايش نمونه اوليه، توليد محصول با تعداد محدود، مونتاژ محصول، بازخورد و تست اوليه محصول، بهینه‌سازی محصول و توليد نهايي محصول مراحل ايده تا محصول است.

عضو هيات علمي واحد بجنورد ضمن بيان ضرورت و اهميت خلاقيت و نوآوري افزود: خلاقيت زماني پا به عرصه وجود می‌گذارد كه فرد يا افرادی سطح دانش زمان خود را درباره پدیده‌های طبيعي و يا خود انسان كافي ندانسته و خود را ناچار به به‌کارگیری طيف وسيع از توانایی‌ها ببينند.

در كارگاه يك روزه از ايده تا فرم استادان و دانشجويان رشته هاي معماري، عمران و شهرسازي حضور داشتند.

 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058