رمضانی عنوان كرد؛ افزایش ۷۰ درصدی مصرف مشروبات الکلی با روابط بین فردی ناایمن PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه 03 دی 1397 ساعت 05:27

رئیس دانشكده پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد گفت: روابط بین فردی ناایمن احتمال مصرف مشروبات الکلی را تا ۷۰ درصد افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا دكتر جميله رمضاني در حاشیه كارگاه آموزشی «مسمومیت با مشروبات الكلی» دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد اظهار كرد: از عوامل شناختي گرايش به مشروبات الكي می‌توان به  منزوی بودن افراد، تحریک‌پذیری، اضطراب و ناتواني در مقابله با مشکلات زندگی را اشاره كرد و رفتارهای خانواده نيز از عوامل بسیار اثرگذار در بروز این اختلال است.

معاون علوم پزشكي واحد بجنورد خاطرنشان كرد: در اين مبحث 2حیطه بسیار مهم كه حائز اهميت است می‌توان از آموزش و روابط بین فردی نام برد كه تبعیض آموزشی، آگاهی افراد را به سمت اختلال راهنمایی می‌کند و روابط بین فردی ناایمن نيز احتمال مصرف مشروبات الکلی را تا 70 درصد افزایش می‌دهد.

رمضاني افزود: به‌طور دقیق نمی‌توان ژن یا قطعه خاصی از کروموزم های انسانی را عامل بروز استعداد مصرف الکل دانست و این پدیده تحت تأثیر چندین فرایند مختلف ژنی است كه احتمال مصرف مشروبات الکلی در خانواده‌هایی با والدین مصرف‌کننده 4 برابر بیشتر از سایر افراد است و نتایج یک پژوهش در دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد 76 درصد دانشجویانی که الکل مصرف می‌کردند دارای والدین مصرف‌کننده نیز بوده اند.

رئيس دانشكده پرستاري و مامايي واحد بجنورد با اشاره به آمار مسمويت هاي مشروبات الكي خاطرنشان كرد: طبق آمار NSDUH درسال 2015 تعداد 15 میلیون نفر در آمریکا دچارAUD شده و تعداد 88000 نفر آنان نیز فوت کرده‌اند.

وي بابیان اختلالات خلقي ناشي از مصرف مشروبات الكي گفت: میزان خودکشی در مردان مصرف‌کننده 4 برابر و در زنان مصرف‌کننده 20 برابر افراد عادی است و افسردگی بارزترین مشکل خلقی است که در این افراد بروز می‌کند؛ به‌گونه‌ای  كه80 درصد مصرف‌کنندگان درجاتی از افسردگی را تجربه می‌کنند.

عضو هيات علمي واحد بجنورد افزود: طبق پژوهش‌ها افراد مصرف‌کننده مشروبات الكي دوره‌هایی از اضطراب، ترس،حملات پانیک و وحشت‌زدگی طی دوران مصرف تجربه می‌کنند و پژوهش‌ها نشان می‌دهد افراد مصرف‌کننده تا 3 برابر بیشتر از افراد عادی نیاز به بستری در بیمارستان روانی به دلیل فوبیا می‌شوند.

رمضاني تصريح كرد: در افراد مصرف‌کننده مشروبات الكي به دلیل کاهش تیامین در مغز احتمال بروز فراموشی‌های زودگذر و طولانی افزایش پیدا می‌کند و اگر فرد دچار آنسفالوپاتی ورنیکه يعني از دست دادن حافظه کوتاه‌مدت (10 دقیقه) شود و به‌موقع درمان نشود می‌تواند دچار فراموشی بلندمدت و درنهایت فراموشی کامل شود.

رئيس دانشكده پرستاري و مامايي گفت: کاهش عملکرد ذهنی و به دنبال آن کاهش راندمان کاری تا 40 درصد، افزایش تصادفات رانندگی به دلیل کاهش سرعت تفکر و واکنش تا 52 درصد، افزایش میزان جرم وجنایت (خشونت،قتل و ...) تا 39 درصد، کاهش روابط اجتماعی مؤثر و پویا با افراد جامعه تا 26 درصد ازجمله مشکلات اجتماعی ناشی از مصرف مشروبات الکلی است.

مباحث كارگاه آموزشي «مسموميت با مشروبات الكي» توسط دكتر اميري(Anesthesiologist) و سينا صلاتي دانشجوي رشته پرستاري و دبير كميته تحقيقات دانشكده پرستاري و مامايي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد ارائه شد كه با استقبال چشم‌گیر دانشجويان همراه بود.

انتهاي پيام/ع

 

 

 

 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058