قوانين پوشش دانشجويان در دانشگاه هاي جهان PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه 28 آبان 1397 ساعت 09:52

 هر اجتماعي مبتني بر هر مذهب يا ايدئولوژي، متناسب با فرهنگ و رسوم خود با وضع قانون و مقررات سعي در رسيدن به ايجاد نظم در ميان افراد و دوام ارزش هاي خود دارد.  دانشگاه، به عنوان بخشي مهم از جامعه هر كشور موظف به ايجاد قوانيني براي رعايت پوشش لباس از سوي دانشجويان خود است.

 در همه دنيا براي پوشش دانشجويان در دانشگاه قوانيني بعضا سخت وجود دارد كه دانشجويان در محيط دانشگاه ملزم به رعايت آن هستند.

اخيرا بخشنامه اي از سوي دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر نحوه پوشش دانشجويان صادر شده است؛ اين دستورالعمل واكنش هاي مختلفي را در پي داشت؛ لذا بر آن شديم تا دستورالعمل پوشش دانشجويي در كشورهاي آمريكا، انگليس، فرانسه، ايتاليا و كانادا را به عنوان برترين هاي آموزش عالي جهان تحت بررسي قرار دهيم:

براساس آنچه كه در كشورهاي غربي رايج است، دانشجويان از طريق (Student handbook) يا در (Student dresscode) از آنچه كه بايد در محيط آموزشي بپوشند، مطلع مي شوند.

در اين بخش، بيانيه اي از سوي آموزش عالي هر كشور نوشته شده است كه دانشجو را از تمام بايد ها و نبايد هاي پوششي آگاه مي كند و وي را موظف به اجراي تمام و كمال آن مي داند.

 آمريكا

 آموزش عالي آمريكا هر سال به دانشجويان خود يادآوري مي كند، آنچه كه يك دانشجو به عنوان پوشش خود براي محيط آموزشي انتخاب مي كند، نشان دهنده باورها، عقايد و سبك زندگي او است.

به نقل از فارس؛ به طور كلي در دانشگاه هاي آمريكا، هر دانشجو موظف به رعايت كلي قوانين پوشش است و اگر خارج از عرف لباسي را بپوشد، جريمه مي شود و تذكر خواهد گرفت.

اما اگر به صورت جزئي تر به قوانين پوشش نگاه كنيم، هر دانشگاه قوانين خاص خود را دارد كه در زير به آن اشاره مي كنيم:

 

* دانشگاه آدامز

استفاده از «عينك دودي»، «آدامس» و «تنباكو» ممنوع است.

* دانشگاه لايبرتي

 موي «دم اسبي» و هرگونه پوشش تنگ و مخالف عفت ممنوع است.

* دانشگاه لوماليندا

«تي شرت» و لباس هاي «لي» مجاز نيست.

* دانشگاه هاردين سيمونز

 لباس «لي» براي دختران و شلوارهاي تنگ ممنوع است.

* دانشگاه مجامع الهي جنوب غربي

 لباس هاي لي سنگ شور مجاز نيست.

 

* دانشگاه سنت لوئيس «لي» مجاز نيست.

 

* دانشگاه آتلانتيك فلوريدا

 رنگ كردن مو مجاز نيست.

* دانشگاه هاروارد

دانشجويان اين دانشگاه موظفند در محيط خوابگاه و رستوران بلوز، پيراهن يا ژاكت يقه دار يا بدون يقه بپوشند.

پوشش شلوار آنها نيز بايستي بدون پارگي و ضخيم باشد.

* دانشگاه ايالتي آركانزاس

 استفاده از لباس هاي كوتاه، سوراخ دار، خمره اي و بدن نما ممنوع است.

دانشجو موظف است موهاي خود را تميز و مرتب و سبيل هايش را كوتاه نگه دارد و هيچ نوع سبك مو يا استفاده از زينت آلاتي كه جلب توجه كند، مجاز نيست.

* دانشگاه ايالتي جنوب غربي ميسوري

 استفاده از شلوارك هاي كوتاه، پيراهن هاي ركابي، لباس هاي جين (لي) پاره و چاك دار، تردد با دمپايي يا پاي برهنه بودن، استفاده از زيورآلاتي كه نيازمند سوراخ كردن اعضاي بدن باشد و هرگونه خالكوبي مجاز نيست.

لازم به ذكر است مدير قسمت «موفقيت دانشجويي» اين اختيار را دارد كه شيوه هاي آرايش مو، صورت و پوشش غيرعادي را رد و غيرقابل قبول اعلام كند.

انگلستان

* دانشگاه آكسفورد

براساس ضوابط دانشگاه آكسفورد، هيچ دانشجويي اجازه پوشيدن لباس تنگ و خارج از عرف را ندارد؛ دختران اجازه پوشيدن لباس كوتاه بالاي زانو، باز و بدون آستين را ندارند.

پسران دانشجو نيز اجازه بلند كردن ريش و مدل موهاي نامناسب را ندارند.

براساس قوانين جديد اين دانشگاه، تمام دانشجويان دختر و پسر موظف به انتخاب كت و شلوار يا كت و دامن بلند با پيراهن سفيد هستند؛ پسران بايد از پاپيون يا كراوات مشكي و سفيد و دختران از جوراب مشكي استفاده كنند.

* دانشگاه بريستول

طبق ضوابط اين دانشگاه لباس بايد حداقل بدن را از شانه تا زانو بپوشاند، عريان كردن بخش بالاي سينه ممنوع بوده و پوشيدن شلوارهاي «لي» و شلوارك مجاز نيست.

همچنين لباس ها نبايد حاوي علائم، نشان ها و تصاوير برجسته باشند.

* دانشگاه كنت

در اين دانشگاه از پوشيدن لباس مذهبي و فرهنگي (براي مثال يقه هاي مذهبي، حجاب، روسري) توسط دانشگاه استقبال مي شود.

فرانسه

 

* دانشگاه Ecole Normale Supérieure

 

آموزش عالي فرانسه، تمام دانشجويان را در دانشگاه هاي مختلف موظف به رعايت قوانين پوشش كرده است؛ در اين دانشگاه كه اولين دانشگاه فرانسه و سي و سومين دانشگاه دنياست، هيچ دانشجويي مجاز به پوشيدن شلوار كوتاه نيست.

پوشيدن لباس تنگ، كوتاه و رنگ هاي روشن در اين دانشگاه ممنوع است.

 

* دانشگاه  CentraleSupélec

 

ممنوعيت جويدن آدامس، دامن كوتاه براي دختران و شلوارك براي پسران از مهم ترين قوانين پوششي براي دانشجويان اين دانشگاه است.

كانادا

* دانشگاه مونترال

آموزش عالي كانادا در توضيح قوانين پوشش براي دانشجويان كالج گفته است: «قوانين پوشش تنها براي نظم دهي و ايجاد امنيت رواني براي دانشجويان است».

برهمين اساس تمام دانشجويان دختر و پسر دانشگاه مونترال موظف به پوشيدن كفش مناسب براي حضور در كلاس هستند.

براي دختران اين كفش بايد بي پاشنه و جلوبسته باشد.

پوشيدن هر نوع لباس و شلوار «لي» پاره نيز ممنوع است.

* دانشگاه لاوال

دانشجويان دانشگاه لاوال مجاز به استفاده از هيچ نوع زيورآلاتي نيستند؛ دانشجويان پسر در صورت داشتن ريش و سيبيل موظف به كوتاه كردن و مرتب سازي آنها هستند.

ناخن كوتاه براي دانشجويان دختر و پسر الزامي است؛ هيچ دانشجوي دختري اجازه كاشت ناخن، استفاده از لاك يا ژل ناخن را ندارد.

همچنين سوراخ كردن متعدد گوش هم براي دختران و هم براي پسران ممنوع است.

استراليا

* دانشگاه ملي استراليا

براساس قانون وزارت علوم و تحقيقات استراليا، تمام دانشجويان دختر موظف به پوشيدن شلوار هستند و به دانشجوياني كه با دامن در فضاي دانشگاهي حاضر شوند، اجازه ورود به كلاس داده نمي شود.

* دانشگاه سيدني

دانشجويان دختر در دانشگاه سيدني، موظف به پوشيدن جوراب شلواري و لباس پوشيده هستند.

براي پسران اين دانشگاه، كفش چرم براق ممنوع است و در صورتي كه آنها قوانين را رعايت نكنند، به عنوان دانشجوي بي انضباط شناخته مي شوند.

 

 

 

آخرین به روز رسانی در دوشنبه 28 آبان 1397 ساعت 11:57
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058