معرفی کتاب/ آشنایی با سفرنامه نخستین آسیایی به اروپا؛ شگرف‌نامه ولایت PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه 06 آبان 1397 ساعت 05:05

كتاب شگرف نامه ولايت(سفرنامه منشي ميرزا اعتصام الدين جونپوري به انگلستان) به‌عنوان اولين سفرنامه و دست‌نوشته فارسي توسط اميد سپهري راد عضو هيات علمي گروه تاريخ دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد تصحيح شد.

دكتر اميد سپهري راد عضو هيات علمي گروه تاريخ دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري آنا اظهار كرد: شگرف نامه ولايت اولين سفرنامه و دست‌نوشته فارسي است كه درباره زندگي اروپاييان نوشته‌شده است

سپهري راد گفت: نويسنده شگرف نامه شخصي از فارسی‌زبانان بومي هندوستان به نام منشي اعتصام الدين جونپوري، نخستين آسيايي است كه به اروپا سفرکرده و از انگلستان ديدار داشته است.

 

عضو هيات علمي واحد بجنورد با اشاره به تاريخچه تنظيم سفرنامه افزود: مسافرت اعتصام الدين به اروپا و «ولايت انگلند» به مناسبت ارسال نامه‌ای از طرف پادشاه گوركاني هند به پادشاه انگلستان و به همراه يكي از كارگزاران كمپاني هند شرقي انگليس به نام كاپيتان سونتين صورت گرفت و از سال 1180 ه تا 1183 هجري/70-1757م حدود دو سال و نه ماه به طول انجاميد؛ وي بعدها به سال 1191ه/ 1787م خاطرات سفرش را تنظيم كرد.

وي ضمن بيان اهميت سفرنامه اعتصام الدين اظهار كرد: سفرنامه اعتصام الدين به لحاظ اينكه نویسنده‌اش از نخستين افرادي است كه انگلستان را در قرن 18م ديده و با كنجكاوي، مطالب زيادي را درباره اروپايي كه تا آن زمان مايه حيرت و شگفتي خود نويسنده و بسياري از آسیایی‌ها بوده جمع‌آوری كرده و با دقت آن را به  فارسی‌زبانان معرفي كرده حائز اهميت است.

سپهري راد در خصوص کتاب مذکور تصریح کرد: كتاب شگرف نامه ولايت را می‌توان از سمت‌وسوهای مختلف موردبررسی قرارداد كه در اين كتاب به معرفي نويسنده و ذكر مندرجات متن و برخي از مطالب تحليلي و انتقادي اعتصام الدين مبادرت شده است.

کتاب «شگرف نامه ولايت» در 286 صفحه و در قطع وزيري و با خوشنويسي خليل رستمي بجنوردي استاد ممتاز خوشنويسي و از كاركنان حوزه دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد به چاپ رسیده است.

 

 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058