دانشجویان دختر واحد بجنورد مسیر جاده سلامت راطي كردند PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه 29 مهر 1397 ساعت 11:31

جمعي از دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد به مناسبت هفته تربيت بدني مسير هفت كيلومتري جاده سلامت به سمت پارك ملي بش قارداش را طي كردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا از بجنورد به همت معاونت دانشجويي و فرهنگي و اداره فوق برنامه تربيت بدني و به مناسبت هفته تربيت بدني  جمعي از دانشجويان دختر اين واحد دانشگاهي يك روز پاييزي خود را در پارک ملی بش قارد‌اش گذراندند.

در اين اردوي يك روزه، جمعي از اعضاي هيات علمي گروه تربیت‌بدنی و مسئولان دانشگاه گروه دانشجويي را همراهی کردند.

 

 

 

 

 

 

مجموعه بش قارد‌اش قدمتی دیرینه دارد. این مکان تفریحی دارای ساختمان بقعه‌ای است که بر اساس نظر محققان فرم معماری آن در هیچ‌یک از آثار معماری ایران مشاهده نشده و صرفاً به دست هنرمندان بجنوردی ساخته‌شده است. بش قارد‌اش امروز از مناطق نمونه گردشگری و مهم و مجموعه‌ای است تاریخی – تفریحی که آب چشمه آن از معروف‌ترین آب‌های معدنی شرق کشور محسوب می‌شود.

پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنت یس زرتشتی قرار داشته است. به سبب اقامت چهارفصل مغ (بزرگان دینی زرتشتی) به چهار مغان شهرت یافته و طبق مدارک موجود آب چشمه به چهرمغان یا چرمغان موسوم بوده که هم‌اکنون نیز به این نام معروف است.

نام این مکان یعنی بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد. طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می‌کردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب مأموران قرار داشتند. این پنج برادر به همراه هم گریختند و مأموران نیز آن‌ها را تا این مکان تعقیب کردند. پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آن‌ها پناه بردند و از سوراخ‌ها آب گوارایی جاری شد. تا مهروموم‌ها قبل و پیش از خشک‌سالی‌های شدید تعداد چشمه‌ها پنج عدد بود که تمامی آن‌ها آب بسیار داشتند. البته بعضی از افراد ناآگاه این موضوع را این‌چنین نقل می‌کنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد نامشان بس قارداش شده است. قار=غار و داش که در ترکی همان سنگ است. البته احتمالاً این روایت توسط مهاجران و کسانی آشنایی به زبان ترکی نداشته‌اند پدید آمده. در ترکی صفت قبل از اسم می‌آید. یعنی اگر این‌گونه بود باید نام «بش داشلِه غار» به آن می‌دادند.

آب چشمه بش قارداش از کوهی سنگی و از پنج شکاف بزرگ و کوچک در پایین کوه بیرون می‌ریزد که در روزگار دیرین آب چشمه در سمت بالا و میانه کوه بیرون می‌زده و هم‌اکنون شکاف‌ها و مسیرهای آب نیز بر روی کوه جای مانده است. در پایین کوه یک شعار سنگ تراشیده‌ای وجود دارد که شعار زرتشتیان یعنی "پندار نیک گفتار نیکوکردار نیک" بر روی کوه حک‌شده است سنگتراش این اثر اسماعیل جزمی نقاش، خطاط و سنگ‌تراش بجنوردی هست که در سال ۱۳۰۰ و اندی این سخن را تراشیده و به گفته خودش برای در یادماندن در دل‌ها تاریخ آن را به ۱۳۰۰ خورشیدی نوشته است.

در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار ساخته‌شده هم‌اکنون پابرجاست و در مهروموم‌های قبل چندی از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شده‌اند. در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود ۲۰۰ سال پیش تاکنون پابرجاست.

این مکان تفریحی دارای سه استخر هست که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگ‌سالان درست‌شده است. یک نمازخانه برای مردم و مسافران و از امکانات در حال ساخت می‌توان به استخر بانوان اشاره کرد.

این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۵۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه 29 مهر 1397 ساعت 11:41
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058