احراري در واحد بجنورد عنوان كرد/ فراهم آوردن بستر مناسب و ایجاد انگیزه برای مشارکت بانوان لازمه حضور بانوان در فعالیت‌های مختلف اجتماعی PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه 11 اسفند 1395 ساعت 14:15

رئیس کمیته تشکیلات و ارتباطات شورای راهبردی زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامي گفت: لازمه حضور بانوان در فعالیت‌های مختلف اجتماعی، فراهم آوردن بستر مناسب و ایجاد انگیزه برای مشارکت بانوان در اجتماع است و اگر شرایط مطلوب فراهم نباشد، فعالیت‌های اجتماعی بانوان تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا دكتر فروغ احراري رئیس کمیته تشکیلات و ارتباطات شورای راهبردی زنان فرهیخته عضو شوراي راهبردي زنان فرهيخته دانشگاه آزاد اسلامي در همايش منطقه اي "زن، آموزش و توسعه اجتماعي" كه به ميزباني واحد بجنورد برگزار شد با تاكيد بر فراهم شدن بستر حضور بانوان در عرصه هاي مختلف اجتماعي گفت: لازمه حضور بانوان در فعالیت‌های مختلف اجتماعی، فراهم آوردن بستر مناسب و ایجاد انگیزه برای مشارکت بانوان در اجتماع است و در صورت عدم ايجاد شرايط مطلوب، فعالیت‌های اجتماعی بانوان تحت الشعاع قرار می‌گیرد

 

 

 

وي افزود: وقتی بانوان علاوه بر شغل خانه داری در فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی نیز مشارکت می‌کنند، بار مضاعفی را بر دوش کشیده و وظایف آنان دوچندان شده و این در حالی است که بسترهای مناسب جهت فعالیت‌های اجتماعی برای بانوان در جامعه ما به طور كامل تعریف و فراهم نشده است.

احراري خاطرنشان كرد: دولت و مسئولان باید جهت کاهش دغدغه ها و مشكلات بانوان فعال در عرصه هاي مختلف اجتماعی گام‌های اساسی بردارد تا به دليل فشارهاي مختلف زندگي همچون نقش مادري، تربيت فرزندان و اشتغال در محيط بيرون از خانه دچار فرسودگي شغلي نشوند.

رئیس کمیته تشکیلات و ارتباطات شورای راهبردی زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامي خواستار استفاده از توانمندی بانوان موفق در پست‌های مهم دولتی شد و اظهار کرد: تهیه بانک اطلاعاتی مدون از زنان موفق جامعه ضروري است تا بتوان از ظرفیت آن‌ها در بخش‌های گوناگون و پست های مهم جامعه بهره مند شد.

احراري ضمن تاكيد بر همکاری و مشارکت مردان در فعالیت‌های روزمره با همسران خود افزود: بانوان در زندگي مشترك از خودگذشتگي زيادي دارند بنابراين لازم است همکاری مردان و کمک به همسر در جامعه با آموزش تبدیل به یک فرهنگ شود زيرا زن و مرد دو رکن انسانیت هستند  و اگر هر کدام را بایگانی کنیم جامعه ضرر خواهد کرد.

وی بی اطلاعی از قوانین اجتماعی را يكي از  معضلات پیش رو در جامعه بانوان ذکر کرد و خاطرنشان كرد: لازم است بانوان از حقوق اجتماعی خود به صورت کامل مطلع شوند تا با احساس امنیت بیشتر و اعتماد به نفس، وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

احراری در بخشی از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، خاطرنشان کرد:  بنت نبي اكرم(ص) با وجود عمر کوتاه خود، فعالیت های زیادی در عرصه های سیاسی، اجتماعی، تربیتی، خانوادگی و فرهنگی داشتند و ايشان به عنوان الگوی موفق در جامعه زنان، در تمام عرصه هاي مذكور حضور داشتند و با اطلاع از شرایط روز، با سخنرانی و حضور موثر خود نقش بسيار مهمي را ايفاء مي كردند.

عضو شوراي زنان فرهيخته دانشگاه آزاد اسلامي با بیان اینکه خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) در حقیقت یک جریان اقتصادی برای احیاء منافع اسلام است، اظهارداشت: این بانوی بزرگوار با گرفتن دست فرزندان خود امام حسن و امام حسین(ع) و حضور در منزل تک تک مهاجرین و انصار بحث حق ولایت همسر خود را مطرح مي كردند و اینگونه وارد ابعاد سیاسی اسلام مي شدند.

وی با بیان اینکه زنان بايد بتوانند جايگاه واقعي خود را در زندگي و اجتماع به درستي ترسيم كنند اظهار كرد: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها زمانی به عنوان اُم ابیها برای پدرشان نقش آفرینی می کردند و زمانی هم برای حضرت علی به عنوان همسر مامن آرامش و آسایش بودند و زمانی هم به عنوان مربی دلسوز و فداکار برای فرزندان خود مادری نمونه بودند.

وی از بانوان خواست تا حضرت فاطمه زهرا(س) را به عنوان الگوی دینی و نمونه زن موفق در عرصه اجتماعی، سیاسی و خانوادگی قرار دهند.

 

 

 

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه 11 اسفند 1395 ساعت 14:20
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058