در همایش زندگی با طعم عسل مطرح شد روایت یک روانشناس از تغییر نگاه افراد به جنس مخالف و سن مناسب ازدواج PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه 24 آبان 1394 ساعت 06:28

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا همایش زندگي با طعم عسل با حضور دکتر حمید حبشی روانشناس و استاد دانشگاه در محل سالن فرهيختگان واحد بجنورد برگزار شد.

دکتر حبشی در جمع پرشور اساتيد و دانشجویان واحد بجنورد ضمن بيان ملاك هاي صحيح ازدواج پايدار  و موفق گفت: تاسيس و يا شروع درست يك زندگي، تحكيم و تعالي از ملاك هاي اصلي و بنيادين يك ازدواج صحيح و موفق مي باشد.

وي خاطر نشان كرد: براي شروع يك زندگي مشترك بايد به ارزشه هاي صحيح با درايت و دقت توجه شود كه در اين امر عاطفه، احساس، نياز و گرايش به همسر از مقدمات اصلي اين مرحله خواهد بود.

 

حبشي با اشاره به شروع مرحله تحكيم خانواده افزود: بعد از گذر از مرحله شروع و انتخاب صحيح مرحله تحكيم زندگي آغاز خواهد شد. كه در اين مرحله حضور والدين و راهنمايي هاي صحيح آنها، افراد كارآزموده و باتجربه نقش مهمي را مي توانند ايفا كنند. كه شناخت و دانش صحيح از زندگي مشترك و فرق مقابل از مولفه هاي اصلي اين مرحله به شمار مي آيد.

وي با اشاره به دو مولفه «ساختار زندگی و شور عاطفی» اظهار كرد: ساختار زندگی افراد به گونه ‏ای است که در سنین مختلف واکنش‏های مختلفی نسبت به جنس مخالف نشان مي دهند؛ مثلا در سن طفولیت درک روشنی از جنس مخالف ندارد و در زمان کودکی از جنس مخالف گریزان هستد و زماني كه پا به دوره نوجواني مي گذارند به خاطر تغییرات هورمونی که در او ایجاد می‌شود نسبت به جنس مخالف رغبت و علاقه ايجاد مي شود. و اين علاقه و رغبت در دوره جوانی به شور عجیبی نسبت به جنس مخالف تغير مي بابد كه در اين مرحله جوان نیاز به ازدواج را در خود احساس مي كند.

روانشناس دانشگاه سن مناسب ازدواج برای جوانان را مستلزم داشتن درک درست و برداشت صحیح از ازدواج دانست و خاطرنشان كرد: یکی از موانع پیشروی ازدواج از ديد جوانان مسائل اقتصادی است زيرا مردی كه بخواهد اقتصاد و اشتغالش کامل شود و بعد اقدام به ازدواج نمايد قطعا از مرز30سالگي خواهد گذشت و اين امر خود مشکلات بسیاری را برای به همراه خواهد داشت زيرا مردان در سنین جوانی دارای شوری شدید برای ازدواج هستند؛ اما زمانی که سن آنها از مرز  27 سالگی عبور كند ساختار جای شور و شوق عاطفي را خواهد گرفت و هر چه سن رو به افزایش رود، توجه به ساختار زندگی بیشتر خواهد شد.

دکتر حبشی با اشاره به اهمیت تامین عواطف در خانواده بیان كرد: یکی از معضلات زندگی‏های امروزی عدم توانایی مرد در تامین عاطفی خانواده و به خصوص همسر خود مي باشد و این معضل زمانی در زندگي هاي شخصي پديدار مي شود که مرد در سنی ازدواج کرده است که دوران تحصیل و سربازی را پشت سر گذاشته و بعد از گذشتن از دوره شور عاطفی اقدام به ازدواج کرده و بجاي اينكه ذهنش درگير شور عاطفی شود به مسائل لقتصادي و تامين درآمد مي انديشد و توجه به مسائل عاطفي و نيازهاي همسر خود را ناديده مي گيرد.

همايش 2 ساعته " زندگي با طعم عسل" با پرسش و پاسخ دانشجويي به پايان رسيد.

 

 

 

 

 

 

 

آخرین به روز رسانی در سه شنبه 26 آبان 1394 ساعت 09:03
 
دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

آدرس پستي دانشگاه :خراسان شمالي- بجنورد- خ دانشگاه- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد              كدپستي دانشگاه: 97796- 94176

تلفن هاي  دانشگاه : 94-32296985  و  فاكس :32296977   با پيش شماره 058